17. ožujka 2025. | 430 prikaza.
Kako je mletački lav nestao s pročelja zgrade Općine Vodnjan u lipanjskoj noći 1917. godine
U jeku Prvoga svjetskog rata, kada su političke tenzije dosezale vrhunac, ni arhitektonski elementi nisu ostali pošteđeni ideoloških prijepora. Takav je slučaj bio i sa skulpturom mletačkog lava na pročelju općinske zgrade u Vodnjanu. Nekada simbol moći Mletačke Republike, u kontekstu ulaska Italije u rat na strani Antante i žrtava na Sočanskoj bojišnici, mletački lav je postao predmet kontroverzi i političkih odluka.
Prvi službeni zahtjev za njegovo uklanjanje Općina Vodnjan uputila je 2. studenoga 1916., ističući da skulptura izaziva javnu sablazan jer joj se pripisuju politička značenja. U vojnim krugovima sve se češće postavljalo pitanje zašto obilježje nekadašnje, tada neprijateljske sile, i dalje stoji na gradskoj vijećnici. Općina je stoga predložila uklanjanje lava i postavljanje mramorne ploče u čast Vodnjancima poginulim u Velikom ratu. Tako se politički osjetljiva situacija, koja do tada nije bila javno izražena, nastojala preoblikovati u dostojanstven i domoljuban čin.
Odgovor na inicijativu stigao je tek u lipnju 1917., kada je vojno zapovjedništvo pozvalo Općinu Vodnjan da ukloni skulpturu, upozoravajući da bi lav mogao “nestati” na manje formalan način. No, općina je odbacila tvrdnje da je ikada obećala njegovo uklanjanje, ističući da za takvu odluku nije nadležna te da se čeka odobrenje tvrđavskog povjerenika u Puli.
Službene odluke, međutim, nisu stigle. U noći s 17. na 18. lipnja 1917., nepoznati počinitelji srušili su dijelove skulpture i obojili je crnom bojom. Istodobno je na mjestu događaja podignuta zastavica s carskim stijegom. Premda su incident promatrali stražari vojne policije, nije bilo nikakve intervencije. U općinskom izvješću izraženo je nezadovoljstvo ovim činom, uz naglasak da je vandalizam izveden unatoč policijskom satu i blizini vojne straže.
Kako bi se umanjile političke napetosti i očuvala javna sigurnost, općina je predložila izradu spomen-ploče poginulim Vodnjancima, što je vojno zapovjedništvo odobrilo. Dodatno je predloženo da se identične ploče postave i u drugim mjestima, s natpisima na hrvatskom jeziku, kako bi se odala počast svim vojnicima hrvatske narodnosti koji su položili život u ratu.
Slučaj venecijanskog lava iz Vodnjana postao je simbol sukoba između povijesne baštine i političkih previranja. Ratno vrijeme oblikovalo je percepciju simbola prošlih vlasti, a događaji iz 1917. godine pokazali su kako kulturna ostavština može postati žrtvom ideoloških sukoba. Danas, međutim, ni nesretni lav ni spomen-ploča više ne postoje. Njihova sudbina, izbrisana političkim promjenama i novim vlastima, odražava ciklus povijesti u kojem simboli prošlosti nestaju, dok novi zauzimaju njihovo mjesto.
Danijel Tatić
Foto: Grad Vodnjan